Vsako leto v jesenskem času smuknemo na planoto Golte, kjer imamo kar veliko za raziskovati. Tokrat smo se zbrali 12.10.2024 in krenili na planino. Zopet nam je Filip uredil bivanje v koči, ki je zelo blizu Kebrove luknje. Razdelili smo se v več ekip. Filip Kuntu in Gregi sta šla v Kebrovo luknjo. Plan je bil, da v Rovu novega upanja, kjer se že nekaj let trudimo z iskanjem nadaljevanja, sanirata podor. Zato je Gregi poiskal rešitev. Naročile so se pocinkane mreže, ki sta jih zvila v kolute in z vsem ostalim orodjem spustila v Kebrovo luknjo. Z mrežo sta oblekla vsa mesta, ki so bila izpostavljena zaradi usipanja. Šlo jima je odlično, sedaj je podor saniran in pripravljen na nadaljnje raziskovanje. Jaz sem sestavil našo najmlajšo ekipo: Tilen in Uroš iz Blagovice sta se nam prvič pridružila, Veles, Teo in jaz. Najprej smo se odpeljali do Jame pod Gostečnikovim stanom. Lego je Alenka popravila leta 2019, načrt ponovnega merjenja pa ji je prekrižal led v jami. Sedaj ni bilo ne duha ne sluha o ledu. Namreč ta jama se nahaja v zelo veliki udornici, ki jo najdemo, če se iz parkirišča pred Alpskim vrtom odpravimo po gozdni cesti proti Starim stanom. Domačini pravijo tej udornici tudi Trezina luknja. Ko se spustimo v udornico, pa na zahodnem delu najdemo vhod v manjšo jamo. Jama se prične takoj dvigati in na koncu preide v kamin. Ker je bila takrat še čisto v ledu, ni bilo mogoče niti splezati do konca klančine. Sedaj to ni bilo problem. Premerili smo celotno udornico in še ta žep jame, da dobimo čim boljšo predstavo velikosti udornice in jame.

Nato smo se odpeljali do tretjega črpališča, ki ga uporablja smučišče Golte. Tam je izgledalo, da se v stenah vidijo luknje. Ko smo prišli blizu, pa smo videli, da gre samo za zajede. Po pregledu celotnega skalnega osamelca smo se vrnili v kočo, ker nismo nič našli. Tam smo pojedli kosilo, ki sta ga pripravili Valerija in Lea, po kosilu pa sta Veles in Teo ostala v koči, da pomijeta posodo. Ženski del odprave je odšel na krožni pohod po Golteh. Naša nova člana Uroš in Tilen ter moja malenkost pa smo odšli do jame, ki smo jo našli prejšnje leto v bližini Kebrove luknje. Gre za manjšo jamo, ki se odpre med kamni in notri sledimo rovu, kjer se vidi, da v času deževja še vedno teče voda. Sestavljena je iz ene nizke kamrice in tega rova, ki se na koncu zasuto konča. Namerili smo 12 metrov. Nato smo pregledali del območja nad jamo Ledinico, ampak nič nismo opazili. Proti večeru nas je Valerija zapustila, pridružila pa sta se Mateja in Tilen P. Privoščili smo si bogato večerjo in zakurili ogenj ter tako preživeli lep večer.

Naslednji dan smo se vsi skupaj odpravili proti Boskovcu, ki je najvišji vrh planote Golte. V strelcih smo prečesavali teren.  Gregi je prvi našel eno zelo zanimivo jamo. Opazil je širok a nizek spodmol, kjer na eni strani zlezemo v manjšo kamrico. V drugem delu jame pa skozi ozek prehod preidemo v kamin, ki sestavlja drugi vhod v jamo. Ko smo opazili ta prehod, smo hitro odšli nad spodmol in poiskali brezno, v njega prosto splezali in še iz te strani pokukali v spodmol. Jami smo dali ime Širokoustna jama. Nato smo nadaljevali s pregledom terena. Kmalu je Teo začel klicati, da je našel jamo. Sem najprej mislil, da je pri vhodu Ledenice, saj je šel v tisto smer. Ko pa sem prišel do tja, pa sem videl, da stoji pri novi jami. Gre za udornico, kjer se po pobočju spustimo v jamo. Na polovici spusta opazimo že en rov, ki pa se na koncu vidi, da je zasut, zato se nismo preveč trudili tiščati v ta rov. Na koncu pridemo do podora. Za podorom se vidi luknja, za njo pa kamrica. Ampak zaradi podora nima smisla kopati, saj bi se lahko zasul. Zato smo jamo izmerili. S pregledovanjem smo končali pri zanimivih požiralnikih, ki jih je morda človek zatrpal, saj je to bila pašna planina in je bilo nevarne jamske objekte potrebno zasuti.  Tam smo nabrali še nekaj marel in se vrnili na kosilo. Tilen in Uroš sta po kosilu skočila do Okenca na Golteh, drugi z daljšim jamskim stažem pa smo se zvalili vsak v svoj kot in globoko premišljevali. Zopet je uspel lep jamarski tabor na Golteh.

Zapisal: Maks Jamski

Foto: Maks Jamski, Gregi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja